Описание
Перфектният хибрид за ранно производство на главесто зеле.
Лауда е новият хибрид пролетно зеле, който се отличава с изключителната си бързина 45-50 дни след разсаждане. Главите са овални, с високо средно тегло 1,5-2,0 кг. Така ще имате готов продукт за продажба от самото начало на сезона и гаранция за добра печалба. Растението е устойчиво на замръзване и е изправено, което улеснява прибирането на реколтата. Отличава се и с превъзходния си вкус.
Тегло на главите : 1,5 – 2 кг
Вегетационен период : 45 – 50 дни
Ранно производство на главесто зеле.
Главестото зеле най-често у нас се възприема като есенна култура, но се наблюдава тенденцията да се залага и на пролетното производство. Ранното производство на главесто зеле е доходоносен вариант, защото може да се предложи на пазара в момент, когато разнообразието от зеленчуци е бедно. По този начин зелето придобива високи стойности на възвръщаемост. Те са гарантирани и с факта, че производствените разходи при зелето са значително по-ниски в сравнение с други култури. Така при готова качествена продукция в началото на пролетния сезон производителят може да получи атрактивни цени, без да е вложил сериозни финансови инвестиции за целта. Но ако финансовите разходи при ранното отглеждане на главесто зеле не са големи, спецификите в производството, за които да внимавате, съвсем не са за подценяване.
Какво трябва да знаем за ранното отглеждане на главесто зеле?
Основният начин за отглеждане на главесто зеле е чрез предварително производство на разсад. Препоръчително е семената да се засяват в периода от средата на януари до средата на февруари. По-ранното засяване трябва се избягва, тъй като разсадът се изтегля и качеството му силно се влошава, а оттам и количеството на крайната реколта. Семената поникват масово за 4-5 дни, като необходимата температура е 22-25 градуса. Веднага след като семената покълнат, температурата се понижава с няколко градуса за 3-4 дни. Тази техника е превантивна, срещу прерастване на младите кълнове. След тези 3-4 дни на понижени температури, градусите се поддържат в интервала 18-22 градуса през деня и се намалят до около 15-18 градуса при облачно време и през нощта. Важно е температурите да не остават пада под 10-12 градуса за дълъг период.
Около 35-40 дни след засаждане на семената, разсадът е готов за разсаждане на полето. Това се случва в интервала от март до началото на май в зависимост от периода на засяване на семената. Важно е да се улучи правилния момент за изнасянето на разсада, тоест след като опасността от продължително понижение на температурата за дадения район е преминала. Преди изнасянето разсадът се закалява, за да може да понесе неблагоприятните температурни условия без смущение. Разсажда се на 35х50 Х 35х50, като препоръчителната норма е 4500 – 5000 растения в декар. Крайната продукция при ранното зеле е със значително по-малки размери от есенното производство, като в пълна зрелост зелките достигат около 1,2 – 1,5 кг. Така очакваният добив от пролетното зеле е приблизително 5,5 – 6 т/дка.
Ранното зеле е студоустойчиво и понася температура до минус 4-5 градуса. Има обaче едно важно условие. Трябва да се използва ранен сорт, който след дългия период на отглеждане на разсада, не образува преждевременно цветоносно стъбло – т.е. не стрелкува след разсаждането през пролетта.
Отзиви
Все още няма отзиви.